HomeNew BooksBooks on SaleProjectsContact

Elite Webmail

»

About Elite

»

President&Owner

»

Executive Staff

»

Editorial Staff

»

Departments

»

Press Room

»

Art Gallery

»

Guestbook »

Links

»

 
Weekly Poll

How do you like our new books?

Excellent
Very Good
Good
Normal
ELITE SHTEPI BOTUESE
Rruga e Elbasanit, 9E
P. O. Box: 8293
Tirana, Albania
Tel:+355 4 374 747
Fax:+44 870 124 2094
Cel:+355 68 2121 711
E-mail: info@elitelibri.com

donate

 

PRESS ROOM
Mexhit PRENÇI, kritik
Më shumë kulturë, estetikë dhe vlera në botimet letraro-artistike


Koncepti “kulturė” ėshtė sa i gjėrė aq edhe dimensional. Kultura ėshtė e pranishme nė ēdo rrafsh tė dijes, tė letėrsisė dhe artit, tė shkencės dhe politikės, tė etikės dhe moralit. Ajo shfaqet nė tė gjitha marrėdhėniet e njeriut, si nė jetėn e tij private dhe nė komunitet, si nė familje, po ashtu edhe nė punė e nė jetėn e tij tė pėrditshme.
Kultura ėshtė element pėrbėrės i rėndėsishėm dhe substantial edhe nė fushėn e botimeve nė pėrgjithėsi dhe tė veprave letėrare nė veēanti. Mungesa e saj zvetėnon vlerat e veprave, ashtu siē i evidencon dhe i rrit ato prania e kulturės sė lartė.

Nė rrafshin e botimeve tė letėrsisė letraro-artistike, kultura lot rol cilėsor qė nė pėrzgjedhjen e veprave pėr botim. Nėse botuesi ėshtė intelektual me kulturė tė gjėrė dhe profesionale, me shije estetike dhe i pėrkushtuar ndaj vlerės, s’ka dyshim se ai do tė botojė ato vepra qė pėrmbajnė vlera artististike, estetike si dhe mesazhe tė qarta pėr lexuesit e tij. E kundėrta ndodhė me ata botues qė kanė njė kulturė mesatare, tė kufizuar, e aq mė keq kur ajo ėshtė fare e ulėt. Njerėz tė tillė jo vetėm qė nuk janė nė gjendje tė zgjedhin veprat letrare mė tė mira, por ata grumbullojnė rreth vetes sė tyre njerėz fare tė paaftė, tė nivelit tė tyre, qė dinė tė merren vetėm me botime pirateske, dhe qė, tė udhėhequar nga synime komerciale, u punon mendja vetėm pėr botime banale e pornografike tė autorėve mediokėr.

Njė problem tjetėr qė lidhet drejtėpėrsėdrejti me pėrmbajtjen dhe cilėsinė e botimeve tė kėtyre dhjetė vjetėve tė fundit ėshtė edhe mungesa e kulturės gjuhėsore si dhe e kulturės sė paraqitjes estetike tė veprave letrare, qė ėshtė kurdoherė prezente nė botimet e atyre botuesve qė e shikojnė librin thjeshtė si njė mallė pėr tė bėrė para.
Megjithatė, duhet thėnė se nė listėn e gjatė tė botuesve shqiptarė tė ditėve tė sotme, gjen edhe mjaftė intelektualė tė pėrkushtuar pėr tė realizuar botime dinjitoze tė niveleve botėrore. Pėr ta konkretizuar kėtė opinion, do tė paraqes disa botime tė Shtėpisė Botuese Elite, Tiranė, tė cilat sipas meje janė realizuar me tė vėrtetė me kulturė letrare, me profesionalizėm dhe kulturė estetike:

Sė pari, janė pėrzgjedhur disa nga veprat mė tė mira, tė autorėve mė tė shquar tė letėrsisė italiane, tė cilat dėshmojnė kulturė tė lartė nė pėrmbajtjen e librit, nė kumtet qė transmetojnė dhe nė pėrkthimin e tyre nė Gjuhėn Shqipe. Ja disa prej tyre: Alberto Moravia, “Tė jetosh i dėshpėruar”, roman; Luigi Pirandello, “Marta Ajala” dhe “Njė, asnjė dhe njėqindmijė”, romane; Benedetto Croce, “Poezia antike dhe moderne”, kritikė let rare; Italo Svevo, “Ndėrgjegjja e Zenos”, roman; Ignazio Silone, “ Njė dashuri e pamundur”, roman; Italo Calvino, “Markovaldo ose Stinėt nė Qytet” dhe Baroni rebel”, romane; Tomasso Landolfi, “Faqet mė tė bukura”, tregime e novela, etj.

Sė dyti, librat janė botuar duke kaluar nėpėrmjet njė procedure tė rregullt qė vihet re nė pėrkthimet cilėsore si dhe nė redaktimin letrar dhe korrektimin gjuhėsor, ēka dėshmon kulturėn dhe seriozitetin e stafit botues.

Sė treti, kultura estetike qė ka tė bėjė me paraqitjen e librit, sikurse janė: kopertinat dhe paraqitja grafike nė tėrėsi, janė me njė cilėsi tė lartė, qė e radhitin kėtė Shtėpi Botuese ndėr shtėpitė botuese mė tė mira tė vendit. Librat janė botuar me tė gjithė parametrat cilėsorė sipas kritereve botuese, duke ruajtur edhe vijimsinė e botimit serial, qoftė tė formatit, tė madhėsisė sė shkronjave, tė estetikės sė faqosjes, etj. ēka e dallon menjėherė botimin, pa e lexuar, se ėshtė i Shtėpisė Botuese Elite.

Sė katėrti, kultura e paraqitjes sė librave duket edhe nė pėrzgjedhjen e imazheve, tė fotove apo pikturave qė janė pėrdorur pėr realizimin e kopertinave tepėr cilėsore e moderne, qė shprehin pėrmbajtjen veprave letrare, njė ide tė caktuar apo mesazhin e tij, probleme kėto qė zgjidhen drejtė kur angazhohen piktorė professionistė dhe jo amatorė, pasi edhe ky ėshtė njė elementė i rėndėsishėm i kulturės estetike.

Sė pesti, stafi drejtues i Shtėpisė Botuese Elite nuk ėshtė pėrzgjedhur sipas kriterit nepotist por sipas kriterit profesionist. E nėnvizojė kėtė dukuri pozitive, pėr tė tėrhequr vėmendjen e atyre botuesve qė marrin redaktorė dhe korrektorė let rarė tė pakualifikuar, duke i ngritur kėshtu padashur vetes kurthin e antikulturės nė tė cilin kanė rėnė.

(Lutemi, klikoni kritikeletrare@elitelibri.com pėr tė dhėnė opinionin Tuaj pėr botimet letraro-artistike tė Shtėpisė Botuese Elite)

Home | New Books | Books on Sale | Projects | Contact

All Rights Reserved 2004. www.elitelibri.com Designed by Saimir Nasi