HomeNew BooksBooks on SaleProjectsContact

Elite Webmail

»

About Elite

»

President&Owner

»

Executive Staff

»

Editorial Staff

»

Departments

»

Press Room

»

Art Gallery

»

Guestbook »

Links

»

 
Weekly Poll

How do you like our new books?

Excellent
Very Good
Good
Normal
ELITE SHTEPI BOTUESE
Rruga e Elbasanit, 9E
P. O. Box: 8293
Tirana, Albania
Tel:+355 4 374 747
Fax:+44 870 124 2094
Cel:+355 68 2121 711
E-mail: [email protected]

donate

 

EXEKUTIVE STAFF
Click to Enlarge Natasha Nasi, Chief of Staff & Foreign Right Manager

Natasha Nasi, Shefe Administrate & Foreign Right Manager. Lindi nė vitin 1947. Ėshtė ekonomiste me eksperiencė shumėvjeēare. Karrierėn e saj e ka nisur si nėpunėse banke, pastaj ka punuar pėr njė kohė relativisht tė gjatė si ekonomiste pranė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tėTurizmit nė Tiranė. Gjatė viteve '80 ka punuar pranė Agjencisė sė Turizmit Shqiptar, ndėrsa nė vitet '90 e nė vazhdim pranė Institutit tė Studimeve Arkeologjike Tiranė. Aktualisht kryen detyrėn si Shefe Administrate & Foreign Right Manager pranė Shtėpisė Botuese Elite Tiranė, duke pėrballuar me sukses mjaft detyra qė kanė tė bėjnė me dinamikėn dhe veprimtarinė e saj tė pėrditshme, evidencimin, administrimin e pėrgjithshėm dhe trajtimin e problemeve finaciare, shpėrndarjen dhe shitjen e librit, lidhjen dhe ndjekjen e kontratave pėr respektimin e tė drejtave tė autorit brenda e jashtė vendit, si dhe krijimin e njė atmosfere mirėbesimi me autorė e bashkėpunėtorė tė rinj me qėllim pėr ta zgjeruar mė tej veprimtarinė botuese nė tė ardhmen. .

Top
Click to Enlarge Gentjana Halo, Senior Manager for Project Albanian Diaspora – Canadian Section

Gentjana Halo, Menaxhere Kryesore pėr Projektin Diaspora Shqiptare – Seksioni i Kanadasė – ėshtė e interesuar pėr tė grumbulluar tė dhėna tė ndryshme pėr zbatimin e Projektit: “Komuniteti Shqiptaro-Kanadez nė Ontario – Quebec, si dhe Provincat e tjera deri nė British Columbia (Vancouver)”, duke shfrytėzuar burime arkivore zyrtare, sikurse janė: Agjensia Kombtare e Statistikave (Canadian Statistics), Libraria Kombėtare dhe Arkivi i Shtetit (Library and Archives Canada), si dhe bibliotekat publike, institucionet e ndryshme fetare apo organizma e shoqata social-kulturore qė veprojnė nė gjirin e Komunitetit Shqiptaro Kanadez. Nė tė njėjtėn kohė, edhe kontaktet e drejtėpėrdrejta me Komunitetin Shqiptaro-Kanadez, si dhe familjarėt e tė afėrmit e tyre nė Shqipėri, takimet dhe bisedat konfidenciale me individė tė veēantė tė moshave e niveleve tė ndryshme, frekuentimi i mjediseve e lokaleve ku ata jetojnė, punojnė dhe zhvillojnė biznesin e tyre nė Kanada, apo i vendeve ku ata organizojnė manifestime ose veprimtari tė ndryshme social-kulturore, pėrbėjnė gjithashtu njė burim tė rėndsishėm pėr sigurimin e tė dhėnave shumė tė nevojshme pėr botimin e kėtij libri me vlera mbarėkombėtare. Gjithsecili qė disponon tė dhėna me interes pėr historinė e Shqiptarėve tė Kanadasė, veēanėrisht pėr emigrantėt e parė shqiptarė nė Kanada, si: emra konkret, nėse dihen, qytetet ku u vendosėn, numri i tyre, trevat shqiptare nga vinin, etj, janė tė lutur qė t’i dėrgojnė nė Via E-mail: [email protected]; [email protected]; ose me postė nė adresėn: Shtėpia Botuese Elite, P. O. Box: 8293, Tiranė, Albania.

Top
Click to Enlarge Jolanda Cmeta, Press Secretary & Literary Corrector

Jolanda Cmeta, Sekretare për Shtypin & Korrektore Letrare. Lindi në vitin 1978. Ka mbaruar studimet e larta në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja në Universitetin e Tiranës dhe është diplomuar Specialiste e Gjuhës dhe Letërsisë Italiane. Ka njohuri shumë të mira edhe për gjuhën letrare shqipe, gjë që është rezultat i punës së saj këmbëngulëse si dhe prirjeve letrare. Është autore e një vëllimi me poezi që e ka paraqitur për botim pranë Shtëpisë Botuese Elite. Gjatë viteve 1998-2000 ka bashkëpunuar me Shtëpinë Botuese Elite, duke kryer detyrën si koordinatore për lidhjen e kontratave dhe korrektore letrare. Ndërmjet veprave të korrektuara prej saj, mund të përmenden: Ndërgjegjja e Zenos, shkruar nga Italo Svevo, botuar nga Newton Compton Editori, Romë; Leksione të Shkencës së Financave, shkruar nga Mario Leccisotti, botuar nga G. Giappichelli Editore,Torino; Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Konektikat, përgatitur për botim nga Shtëpia Botuese Elite. Aktualisht vazhdon të punojë si bashkëpunëtore e jashtme e Shtëpisë Botuese Elite, duke u angazhuar në përkthimin e disa autorëve të mirënjohur italianë, si Alba Decespedes, Elsa Morante, etj. Zotëron gjuhët e huaja: italisht dhe anglisht; komunikon edhe në frëngjisht.

Top
Click to Enlarge Alketa Zazo, Translator & Editor

Alketa Zazo, Pėrkthyese & Redaktore. Ka lindur nė Tiranė nė vitin 1973. Ka mbaruar studimet e larta nė Fakultetin e Mjekėsisė nė Universitetin e Tiranės dhe ėshtė diplomuar Mjeke e Pėrgjithshme. Aktualisht vazhdon studimet pasuniversitare pėr Administratė Publike. E apasionuar pas letėrsisė, psikologjisė sė fėmijėve dhe gjuhėve tė huaja - njohėse shumė e mirė e Anglishtes, Italishtes dhe Frėngjishtes. Ka punuar pėr Degėn Shqiptare tė Bordit Ndėrkombėtar tė Librave pėr Fėmijė dhe tė Rinj (International Board on Books for children and Young People) pėr 7 vjet me radhė duke pėrkthyer vazhdimisht pjesė artistike nga mė tė njohurat tė letėrsisė botėrore pėr fėmijė, tė cilat janė botuar nė gazetėn dhe revistėn me tė njėjtin emėr: "Sirena e Vogėl". Gjithashtu ka shkruar disa artikuj nė revistėn pėr tė rinj "Bota Ime" si dhe nė gazeta e buletine tė ndryshėm qė lidhen me mjekėsinė apo tė drejtat e fėmijėve. Ka qenė gjithmonė e interesuar pėr tė pėrsosur aftėsitė e saj nė gjuhėt e huaja, ka pėrkthyer pėr aktivitete tė ndryshme ndėrkombėtare qė nė vitet e studimit. Ka pėrkthyer materiale tė ndrsyshme pėr Televizionin CNN gjatė 5 muajve tė Krizės Kosovare tė vitit 1999. Ka ndihmuar pėr tė pėrkthyer dhe redaktuar materialet e disa dokumentarėve pėr Shqipėrinė, prodhime tė Offramp Film Inc. New York, Zyrės Qėndrore tė UNICEF-it nė New York si dhe Televizionit Francez TV5. Qė prej katėr vjetėsh punon nė Zyrėn e UNICEF-it nė Tiranė si pėrgjegjėse pėr programet e Shėndetit tė tė Rinjve, por gjithmonė gjen kohė pėr t'u marrė me pasionin e saj tė vjetėr: pėrkthimin letrar. Nė dy-tre vitet e fundit ka bashkėpunuar me Shtėpinė Botuese Elite Tiranė, duke u angazhuar herė pas here pėr pėrkthimin dhe redaktimin e disa teksteve e materialeve nė Gjuhėn Angleze. Aktualisht po punon pėr pėrkthimin nė Gjuhėn Shqipe tė librit "Monika Levinski".

Top
Click to Enlarge Saimir Nasi, Executive Assistant & IT Specialist

Saimir Nasi, IT Specialist & Graphic Design & Asistent Ekzekutiv. Lindi nė vitin 1974. Ka mbaruar studimet e larta në Fakultetin e Drejtėsisė tė Universitetit tė Tiranės. Ka njohuri shumė tė mira nė fushėn kompjuterike. Gjatė viteve 1997-2002 ka punuar pranė Alba TV, si dhe RTV KOHA, kurse aktualisht punon pranė Radio Televizionit Satelitor Kombėtar ALSAT nė Tiranė, ku kryen detyrėn e Pėrgjegjėsit tė Montazhit Jo-linear. Gjatė viteve 1998-2003 ka punuar nė mėnyrė sistematike si bashkėpunėtor i jashtėm pranė Shtėpisė Botuese Elite si IT Specialist & Graphic Design, duke pėrballuar me sukses tė gjitha kėrkesat qė kanė tė bėjnė me parapėrgatitjen dhe botimin e librave tė cilėsisė sė lartė, siē janė: faqosja, paraqitja grafike dhe realizimi me fantazi i kopertinave, ēka ka bėrė qė tė gjitha seritė e botimeve Elite tė mirėpriten nga lexuesit shqiptarė. Zotėron gjuhėt e huaja: anglisht dhe italisht.

Top
Click to Enlarge Dritan Nasi, Exekutive Assistant & Illustrating Painter

Dritan Nasi, Piktor Ilustrues & Asistent Ekzekutiv. Lindi nė vitin 1968. Ka mbaruar studimet e larta nė Fakultetin e Gjuhės dhe tė Lertėrsisė Shqipe nė Universitetin e Tiranės dhe ėshtė diplomuar Mėsues i Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe. Nė vitin 2004 pėrfundoi edhe Akademinė e Arteve tė Bukura Tiranė. Aktualisht punon pranė Bashkisė sė Qytetit Tiranė nė Sectoring e Kulturės. Studimet e mesme i ka mbaruar nė Liceun Artistik Jordan Misja nė Tiranė, ku ėshtė diplomuar pėr skenografi. Ėshtė piktor i talentuar, pjesėmarrės nė ekspozita kombėtare tė hapura pranė Galerisė Arteve nė Tiranė, si dhe iniciator pėr hapjen e disa ekspozitave personale brenda dhe jashtė vendit, si nė Spanjė, Francė, Danimarkė, Suedi dhe nė Itali, ku ka marrė vlerėsime tė kėnaqshme nga ekspertė e kritikė tė mirėnjohur tė Arteve tė Bukura. Ėshtė i njohur si piktor dekorativ e peisazhist, por talenti i tij mė i spikatur bie nė sy sidomos nė fushėn e botimeve, ku ėshtė shquar si piktor ilustrues. Bashkėpunon me mjaft botues shqiptarė, si pėr realizimin e kopertinave tė librave, ashtu edhe pėr ilustrimin e veprave tė ndryshme, veēanėrisht tė botimeve pėr fėmijė. Ėshtė autor i vėllimit me poezi Retinė Eklipsesh, botuar nga Shtėpia Botuese Monroe, ribotuar nga Shtėpia Botuese Elite. Gjatė viteve 1968-2003 ka bashkėpunuar me Shtėpinė Botuese Elite si piktor ilustrues, duke pėrballuar njėkohėsisht tė gjitha problemet qė kanė tė bėjnė me paraqitjen grafike tė botimeve. Aktualisht drejton Serinė e Botimeve Elite: Kėndi i Fėmijėve. Zotėron gjuhėt e huaja: anglisht dhe italisht, komunikon edhe nė gjuhėn spanjolle.

Top
Home| New Books | Books on Sale | Projects | Contact
All Rights Reserved 2004. www.elitelibri.com Designed by Saimir Nasi